Publikációk
Főoldal|Publikációk Foto Mozaik 58 - VI. évfolyam 2. szám, 2003. február

  Plitvice szinte fogalom Európában. Horvátország egy erdős hegyekkel körülölelt völgyében kisebb szint- különbségekkel tizenhat élénk kékeszöld színű tó található. A kivételes szépségű, számos vízeséssel, gazdag növény- és állatvilággal, friss levegővel, ké- nyelmes szálláshelyekkel megáldott parkot évente közel egymillió természetkedvelő keresi fel.

A plitvicei tavak

Az év bármely szakában is látogatunk Plitvicére, nem érhet bennünket csalódás. Tavasszal és nyáron virágok színesítik a zöld árnyalataiban pompázó tájat, majd ősszel a barna szín lesz átmenetileg uralkodó, míg a téli havazás fehér hótakaró- val, a hideg cifra jégcsapokkal díszíti a tórendszert. Azt a tórendszert, amely a majdnem 300 négyzetkilométeres Nem- zeti Park legkáprázatosabb természeti látványossága és 1979 óta az UNESCO világörökség része.
Budapestről öt-hat órás autózással juthatunk el a Zágrábtól 140 km-re fekvő parkba, amelyen keresztülhalad a horvát fővárosból a déli tengerpartra vezető főút, ezért a nyári főszezonban gyakran csak araszolgat a kígyózó kocsisor a nemzeti parkon át. Szállás tekintetében több lehetőség kí- nálkozik. A kemping május elejétől szeptember végéig tart nyitva, ahol sátorban, lakóautóban vagy kétszemélyes bun- galóban tölthetjük az éjszakákat. A környéken számos ma- gánháznál kínálnak szobákat. Kényelmesebb pihenés remé- nyében négy szálloda közül választhatunk.

A tavakat – amelyeket felső- és alsó tavakra osztottak, és kö- zülük a legmélyebb 46 méter mély – csak gyalogosan közelít- hetjük meg, az autót a két bejárat egyikénél lévő parkolóban kell hagynunk. A belépésért a téli és kora tavaszi hónapok- ban ezerötszáz, a főidénynek számító júliusban és augusz- tusban háromezer forintnak megfelelő összeget kell fizetni fejenként (csoportoknak és gyerekeknek kedvezményt ad- nak). A belépődíj tartalmazza a parkolást is és a tavak közti közlekedést segítő kisbuszok és kishajók használatát. Jó tudni, hogy a belépő egy napra szól, de több napos ott-tar- tózkodás esetén meghosszabbítható (a szállodákban leg- alábbis lebélyegzik).
A tavak körbejárására legalább négy-öt órát érdemes szánni. Ha komolyabb fotózási szándékaink vannak, akkor több na- pot is érdemes ott tölteni, így lehetőségünk nyílik minden he- lyet a legkedvezőbb fényviszonyoknál felkeresni. Fotózáskor egy átlagos alapzoomnak vehetjük a legnagyobb hasznát, de

lehetőségeinket tovább bővíthetjük egy nagyobb látószögű lencsével is (nekem a leggyakrabban egy 20-35-ös lencse volt a gépvázon). Egy teleobjektív segítségével pedig érdekes részletekre lelhetünk. Készüljünk fel rá, hogy itt „nehéz” olyan képet készíteni, amelyen nincs vízesés. Legalábbis rendkívül impozáns a szinte mindenhonnan lezúduló víz- tömegek látványa, melyek közül a legnagyobb a legalsó tó végénél található. Egy vízesés igazán szép fotójához több másodpercig kell exponálni, ezért alapvetően szükséges egy stabil állvány. De előfordulhat, hogy hiába van állványunk, erősebb fényben nem tudunk olyan szűk rekeszt választani, hogy elérjük a kívánatos néhány másodpercet, így be kell vetni más eszközöket is. Ekkor jól jöhet a polárszűrő (nekem szinte végig a lencse előtt volt), a semleges szürke szűrők, de akár egy kétszerező, valamint a kevésbé érzékeny film használata is segíthet a megoldásban (én végig 50 ASÁ-s filmet használtam). Ha pedig úgy gondoljuk, hogy már minden adott a szép hosszú expozíciókhoz, egy dolgot még vegyünk számításba. A tavak között járva sokszor keskeny fapallókon vezet az út, melyek érzékeny rezgéssel reagálnak a közeledő látogatók lépéseire, jelentősen próbára téve a „türelmes” fotósok idegeit.
Ha a tavak környékén már kigyönyörködtük magunkat, érde- mes a nemzeti park más területein is körülnézni, hiszen száznál is több madárfaj fordul meg a területen, és többsé- gük ott is fészkel. A park legérdekesebb állatai a farkasok és a medvék. A parkolóban elhelyezett tábla is arra figyel- meztet, hogy csak nappal lehet használni, az éjszakai órák- ban a medvéké a terep.

(Hasznos információk, szálláscímek, aktuális árak találhatók az interneten a www.np-plitvice.tel.hr/np-plitvice/ és a www.archaeology.net/plitvice oldalakon.)

(A túra során készült további fotók a 
Külföldi fotók/Plitvice 2001
oldalon nézhetők meg.)